Sterowania CNC

Do komunikacji ze sterowaniem obrabiarki CNC wykorzystuje się języki programowania. W tym neutralny język programowania MTS ISO.
Kreatywność producentów i swoboda norm spowodowały, iż powstało bardzo dużo różnorodnych języków programowania. Niektóre z nich są często względem siebie niekompatybilne.

Zaletą oprogramowania dydaktyczno-przemysłowego MTS (symulator toczenia TopTurn i symulator frezowania TopMill) jest możliwość pisania programów w neutralnym języku programowania DIN/ISO (DIN 66025 / ISO 6983).

Do pisania programu użytkownik ma do dyspozycji edytor NC z uniwersalnym systemem programowania dialogowego zawierającym gotowe maski opisujące poszczególne kody G, polecenia i cykle, w które to wpisuje wartości poszczególnych adresów. Dla ułatwienia pracy edytor zawiera dodatkowo rysunki pomocnicze i opis w formie elektronicznego podręcznika.

Oprócz pisania programów w neutralnym języku MTS ISO użytkownik może wybrać inny język programowania (o ile posiada licencje) wybranego sterowania maszyny i pisać programy z wykorzystaniem programowania dialogowego w tymże języku (np.: Sinumerik, Fanuc, Heidenhain, Haas, ...).
Dla określonych rodzin sterowań korzystać można dodatkowo z programowania parametrycznego.

Składnia języka programowania sterowania CNC może być na życzenie użytkownika indywidualnie dopasowana do maszyny.

Język programowania MTS ISO zawiera prawie wszystkie nowoczesne cykle obróbkowe stosowane w układach sterowania CNC różnych producentów.
Oprogramowanie MTS jest kompatybilne z powszechnie stosowanymi na rynku sterowaniami CNC. Przykłady działania takich programów zobaczyć można w wersji demonstracyjnej dostępnej na naszej stronie.